Archive for the ‘Sport’ Category

Ingen forløsning i Randers: Iskoldt lokalopgør sluttede uden mål

Det var en iskold affære, da Randers FC tog imod Hobro IK på BioNutria Park. Desværre fik tilskuerne ingen mål at varme sig på.

Danmarks curlingskipper: Vi kom for sent i gang mod USA

USA afgjorde hurtigt slaget mod Rasmus Stjerne og co., der ellers lige var stemplet ind i OL-turneringen.

Ordkrig med Norges landshold: GOG: Skadet stjernespiller blev »proppet med piller« under EM

Norges landsholdslæge afviser kritikken.

Vinter-OL: De vil spejde spændt på tv-skærmene i Grønland

Danmark er lidt naturstridigt med i langrend ved OL takket være en 37-årig ambitiøs mand.

Norge har sendt beruset OL-leder hjem efter anholdelse

En nordmand blev natten til tirsdag anholdt for hærværk i Pyeongchang. Han er nu blevet sendt hjem fra OL.

Vinter-OL: De store ishockeystjerner mangler på isen

NHLs forbud mod at deltage i Vinter-OL vil skabe en mangel på isen de næste par dage.

Svensker og nordmand sprintede sig til OL-guld i langrend

Stina Nilsson og Johannes Klæbo var de hurtigste på sprintdistancerne i langrend.

Mændene rykker fra kvinderne: Her har rå muskelkraft fortrængt finmotorik og præcision

Kan man overhovedet sammenligne herre- og kvindecurling? Nej, siger de danske OL-hold, og det har alt sammen noget at gøre med, hvem der er bedst til at feje.

Medie: Japaner er taget for doping ved vinter-OL

Ifølge Kyodo News er Kei Saito som den første blevet testet positiv ved vinter-OL i Pyeongchang.

Powered by WordPress | Designed by: Premium Themes | Thanks to Free WordPress 4 Themes, Download Premium WordPress Themes and
%d bloggers like this: